Webtrh.cz mění svůj směr, kde budeme obchodovat ?

Posted on Říjen 24th, 2010 in Byznys,Zpravodajství by admin

11.10.2010 oznámil Martin Schlemmer, majitel fóra webtrh.cz, nový směr, kterým se bude fórum nadále vyvíjet. Jednoduše se chce odvrátit od slabších obchodních modelů, což jsou podlě něho výdělky z PPC reklam, SEO, affiliate programů a domén a hlavně se chce zaměřit na programátory, designery, podnikatele, průzkumníky a lidi s otevřenou myslí, kteří mají podle něho opravdovou hodnotu, protože něco tvoří. Důsledkem změny směru fóra byly zrušeny sekce: SEO, PPC, affiliate marketing, domény, volná diskuse a trh inzerce. Již nebude možnost obchodovat s prodejem FB skupin (snad jediné rozumné rozhodnutí) a ani s pornem. Zrušily se podpisy u jednotlivých uživatelů a došlo k ořezání osobních údajů aneb čest anonymitě na internetu. A to je podle všeho pouze málo z toho, co se bude ještě měnit.


Tyto změny samozřejmě rozhořčily většinu WT komunity. Není se však čemu divit, protože se zrušily kategorie, které s webovým trhem souvisí skoro nejvíce. Tak si projdeme myšlenku nového směru, o čem vlastně je ? Začne se pracovat na kategoriích typu vývoj her, redakční systémy apod.. ? Snad se z toho nakonec nestane chudé programátorské fórum, protože opravdu mi přijde, že přesně tam to vše směřuje. Jsem zvědav, jestli se vůbec najde nějaká komunita lidí, která bude těmto věcem rozumět. Co si budeme povídat, pokud jde o programování nebo nějaký vývoj, jsou tu mnohem perspektivnější zahraniční fóra s tisíci uživateli, kteří tomu rozumí a vždy vám poradí. Pokud je Martinovým cílem vydat se právě tímto směrem, pak bude muset financovat hromadu moderátorů, protože zadarmo mu tam žádný odborník pomáhat nebude. Maximálně se tam budou rozjíždět diskuse od uživatelů, kteří tomu nerozumí, ale vědí všechno a dokážou se kvůli tomu i pohádat.

Podle mého byl WT symbolem webového trhu. Tento nový směr však úplně mění původní myšlenku. Už tam nebudeme chodit obchodovat s odkazy, PR články nebo webovými projekty. Přitom zrovna SEO je na trhu klíč k úspěchu pokud jde o online projekt. První pozice ve vyhledávači dokáže zněkolikanásobit obrat konkrétního projektu a jestli jde o tzv. krátkodobou strategii podniku, která nemá žádnou hodnotu, pak o zakladateli WT mírně pochybuji. Zas ale souhlasím, že se v diskusi o SEO neřešilo nikdy nic podstatného. Je to jednoduché, nikdo neprozradí know-how, které se za ty roky naučil. Proto se tam diskutovalo o ničem.

Byť je celý článek pesimistický a bojuje proti změné nového směru WT, je třeba přiznat, že mám pro to i velmi vzdálené pochopení. Fórum změnu potřebovalo a to už nejméně před rokem. Pamatuju si na začátky, kdy jsem tam byl totální zelenáč a bál jsem se cokoliv napsat, abych nebyl za vola. Dřív tam byli opravdu borci. Jenže tito borci se v životě pošoupli dál a už neměli čas stále být na WT. Je to přirozený vývoj. Přijde začátečník a do pár let je z něho profesionál. Fórum mu už nic nabídnout nemůže a jde zase dál. Zkušenosti se však předávají z člověka na člověka, a tak tam při aktuální komunitě vždycky bude někdo dobrý a někdo špatný. WT měl však poslední dobou problémy úplně jinde. Na fóru nebyl žádný respekt a nehorázně se tam rozšířily podvody a nesmyslné nabídky a poptávky. Tento problém stačilo vyřešit menší změnou funkcí a přístupu, nikoliv změnou celého směru.

Ať už jsme nebo nejsme spokojeni, stejně s tím nic nenaděláme. Martin Schlemmer toto fórum založil a pokud se nám něco nelíbí, pořád musíme respektovat to, že je to jeho projekt a jeho čas. A pokud novou skutečnost nepřijmeme anebo pro nás už WT nebude přínosem, potom se budeme muset porozhlédnout po nějaké nové alternativě. O tom si povíme v dalším článku.

  1. Dudyn
    24 Červenec 2012, 12:04

    Pěkný článek a naprostý souhlas.


Jaké jsou Vaše zkušenosti? Napište nám je..


Jméno *

Emailová adresa *