Život na dluh aneb vybíráme půjčku – na co si dát pozor?

Posted on Červen 26th, 2017 in Finance by admin

Žít na dluh je normální. Díky půjčkám si můžeme dovolit koupit auto, zrekonstruovat bydlení nebo si pořídit vlastní byt. Příjmy podstatné většiny lidí nedosahují takových částek, aby na cokoliv z toho měli šanci v rozumném čase naspořit. Problém tedy není samotné půjčování, ale výběr konkrétní půjčky.

 

Půjčky nabízí banky i nebankovní úvěrové společnosti. Ještě před pár měsíci na českém trhu s půjčkami působilo přes 55 000 různých společností. Díky novele zákona o spotřebitelském úvěru se počet úvěrových společností snížil na něco málo přes sto. To však neznamená, že jimi nabízené půjčky jsou vždy výhodné a bezpečné. Porovnání půjček a výběr správné půjčky vždy záleží na spotřebiteli.

Person Depositing Money In A Piggy Bank On Top Of Books With Cha

Reklama je pouze reklama, nic víc

Nabídky na půjčky na nás doráží ze všech stran. Při výběru půjčky je nutné brát v potaz to, že poskytovatelé půjček chtějí primárně vydělat. Také proto kladou důraz na parametry, které zní hezky, ale o výhodnosti půjčky mnoho nevypovídají. Oblíbené reklamy na nejlevnější půjčky jsou zavádějící. V ideálním případě by se spotřebitel neměl nechat ovlivnit. V jeho zájmu je seznámit se se všemi podmínkami půjčky.

 

Při výběru půjčky je vhodné zachovat chladnou hlavu a hesla typu “nejlevnější půjčka, nejnižší úrok, nízké úrokové splátky či nejvýhodnější půjčka online” brát s rezervou. Se základním výběrem pomohou srovnávače půjček online jako Úspory.cz. Zde si vyberete půjčky, které splňují vaše požadavky. Bližší seznámení s půjčkou však již bude na vás. Na co si dát pozor?

 

Nižší splátky

Informace, že měsíčně za půjčku nezaplatíte 2 000 Kč, ale pouze 800 Kč, je více než příjemná. 800 Kč nezatíží rodinný rozpočet tolik jako 2 000 Kč a více. Nízké splátky však obvykle znamenají delší dobu splatnosti i vyšší celkovou sumu zaplacenou za půjčku. Výše měsíčních splátek hraje významnou roli – buď méně zatížíte rozpočet a zaplatíte více, nebo rozpočet zatížíte více, ale na kratší dobu a půjčka vás bude stát méně.

 

Úroková sazba od

Oblíbenou hláškou je “úroková sazba již od”. V reklamě na půjčku se dozvíte, že půjčka je nabízená s úrokovou sazbou od 5,9 %. Když však o půjčku zažádáte, nabídka zní na úrok 8,9 %, jak je to možné a proč zrovna vy nedostanete nejlepší úrokovou sazbu? Odpověď je jednoduchá. Nejlevnější půjčku obvykle dostanou nejbonitnější klienti. Tedy zájemci, u nichž je riziko nesplácení půjčky nejnižší. Pravdou je, že většina lidí na tuto “prémiovou” sazbu nikdy nedosáhne.

 

P.a., p.m., p.q. nebo p.s.

Ztrácíte se ve zkratkách? Pak se vám bude hodit užitečná informace, která se vztahuje k úrokové sazbě. Zkratka p.a. znamená roční sazbu, p.s. pololetní úrokovou sazbu, p.q. čtvrtletní sazbu a p.m. měsíční úrok. Pokud je úroková sazba uvedená jiná než roční, musíte ji vynásobit tolikrát, aby se sazba přepočítala na celý rok (měsíční sazbu je nutné násobit číslovkou 12).

 

Poplatky, poplatky a zase poplatky

Dostali jste nabídku na opravdu levnou půjčku s nízkým úrokem. Tak kde vězí háček? Pozor si dávejte na poplatky, které nebývají v žádné nabídce uvedeny. Ty jsou obsaženy ve smluvních podmínkách popsané drobným písmem. Poplatky za sjednání půjčky, za vedení úvěrového účtu, za předčasné splácení, za pozdní splátky a tak dále. Všechny tyto poplatky mohou půjčku významně prodražit.


Jaké jsou Vaše zkušenosti? Napište nám je..


Jméno *

Emailová adresa *