Jak překonat strach

Posted on Listopad 9th, 2010 in Psychologie by admin

Každý z náš se občas něčeho bojí. Někdo se bojí tmy, někdo nemá rád jízdu dopravními prostředky a někdo se bojí, že každou chvíli umře. Každá tato fóbie je vyvolána nějakým stresorem. Tento stresor je natolik silný, že dokáže totálně narušit funkci našeho mozku. Takže v případě strachu ze tmy může jít o to, že vás někdo ve tmě vystraší a vy se leknete natolik, že se mozek přeorientuju a na veškerou tmu bude koukat s jistým respektem, protože co když na vás opět někdo vybafne ? Potom se kouknete na pár hororů a vaše představy se rozvinou. Už na vás nemusí vybafnout kamarád, ale třeba nějaký mimozemšťan. Takhle se jednotlivá fakta neustále nabalují až z toho vznikne problém, který začne nepříjemně ovlivňovat celý váš život.Důsledky strachu

Začnete se vyhýbat temným místům a začnete se bát chodit v noci po městě. Budete si muset přeorientovávat vaše plány tak, abyste stihli udělat vše za světla. Obyčejný laik si řekne, proč se prostě nepřemůže ? Ono to už občas ani nejde. Rozhodně to nedokáže každý a je třeba mít nějaké zkušenosti s tím, jak se vůbec svému mozku postavit. Ale opět jsme u toho. V případě malého stresoru se fóbie buduje třeba i několik let a pokud se nepodchytí včas, pak je to velký průšvih. Vemte si, že váš mozek žije 7 let v domnění, že ve tmě číhá nebezpečí. Pak si dáte bobříka odvahy a jdete v noci nakoupit a myslíte si, že to půjde, jenže ono to nejde a jít to ani nemůže. Jednomu dni se nedá postavit předešlých 7 let strachu, a proto se musí začít postupně. Navíc v každé stresové situace není naše tělo v rovnováze a to znamená jediné, začneme být více nemocní, choulostiví a ochablí.

Silný zážitek dokáže vyvolat strach ihned

U některých fóbií je stresor na takové úrovni, že dokáže vyvolat velký problém téměř ihned. Nic se nemusí nabalovat. Např. při ošklivé autonehodě, kterou sice přežijete, ale další 3 osoby ne. Vidíte ten masakr a je to pro vás takový šok, že si za volant už nesednete a ani se nenecháte vozit. A přitom před 1 hodinou jste řídili úplně normálně bez jakéhokoliv strachu. Všechny tyto strachy a fóbie dokážou silně znepříjemnit a ovlivnit celý náš život. Svým problémem jste tak zaujatí a pořád nad ním přemýšlíte a tím si strach neustále zvyšujete. A přitom celá pravda se skrývá v mozku. To je ten, který vám vyvolává strach, a který může úplně za vše.

Jak překonat strach

A teď byste asi chtěli vědět, jak tedy daný strach překonat, že ? Jak se ho zbavit a ulehčit si tak život. Pokud máte opravdu ohromný problém, potom doporučuji navštívit psychologa. Nemyslete si, že budete nějací magoři. Psychologa navštěvuje tolik lidí, že se vám o tom ani nezdá. Každý člověk totiž trpí nějakým strachem nebo fóbií, která je už na hranici nenormálnosti. Tzn. že jde o něco, čeho by se bát nemusel. Je vcelku logické, že se každý z nás bojí useknout si ruce sekyrou. Naopak už není normální, pokud se bojíte jíst ryby, protože jste si jednou zapíchli kost do krku a od té doby už rybu nejíte.

Navštivte psychologa

První rada tedy zní, pokud si myslíte, že máte opravdu neřešitelný problém, potom ihned navštivte psychologa. Ten s vámi vše prodiskutuje a poradí vám, jak začít překonávat váš strach. Pořád ale po něm nemůžete chtít, aby vše vyřešil za vás. On vám akorát ukáže cestu a na zbytku budete muset pracovat sami.

Metoda oblbování mozku

Druhá rada zní, pokud si myslíte, že je váš problém řešitelný, ale zatím nevíte jak na to, potom si přečtěte následujících pár vět. Tento systém bych nazval jako metodu oblbování mozku. Výhodu mají lidé, kteří umí relaxovat a kteří se umějí uklidnit. Jediné co budete dělat bude práce s mozkem a vašim problémem. Jednoduše budete muset přesvědčit mozek, že tma není nebezpečí, ale opak světla a nic víc.

Pořád se budu odkazovat na fóbii ze tmy, ale z návodu snadno vycítíte řešení jiných problémů, vše se totiž řeší úplně stejně. Jak už jsem zmiňoval výše, jít rovnou nakupovat po tmě může být až moc silné a je třeba začít od píky. Proto si v noci lehněte do postele a vezměte si sebou nějaké světlo. Začněte třeba tím, že zhasnete a budete se minutu bát. Potom si rozsvítíte a opět zhasnete, tentokrát si však dáte 2 minutovou tmu a opět rozsvítíte. Takhle budete intervaly stále zvyšovat.

Až se za několik dní dostanete do fáze, že se tmy v pokoji už nebojíte, můžete třeba vyrazit do ulic. Opět se nenechte vylekat tím, že najednou příjde neuvěřitelný strach. Pořád se v duchu uklidňujte a říkejte si, že jde pouze o váš mozek. Nebezpečí vám nehrozí. Nejhorší jsou první minuty, to totiž není mozek unavený a zkouší různé způsoby, jak vás vylekat. Např. zvýšené soustředění na kterýkoliv zvuk nebo nevolnost a halucinace. Po 15 – 30ti minutách by měla většina těchto vedlejších účinků pominout. Až příště půjdete po tmě nakupovat, nečekejte, že problémy již odezněly. Možná budou o něco menší, avšak rozhodně ne vyřešené. Záleží na velikosti problému, ale abyste byli úplně vyléčeni, bude to trvat třeba i několik měsíců. Záleží na tom, jak často budete trénovat.

Jak porazit strach

  • Musíte si uvědomit váš problém a buď navštívit psychologa nebo se zkusit porazit ho po svém. Přehlížením a ignorací problém nikdy nezmizí.
  • Sami se budete muset postavit strachu. Jednoduše budete dělat to, čeho se bojíte. Váš plán už budete muset vymyslet sami. Nejlepší je začít nějakou menší situací, kde váš problém je, ale né v takové míře.
  • Nikdy nesmíte z problémové situace utéci ať se děje co se děje. Každý útěk totiž dokáže váš problém a strach zněkolikanásobit a opět utvrdit mozek v tom, že funguje dobře.
  • Ve stresové situace počítejte s tím, že přijdou vedlejší příznaky vyvolané mozkem. Může se dostavit nervozita, nevolnost, halucinace nebo úzkost. Výhodou však je, že do 30ti minut většina těchto příznaků pomine. Proto neutíkejte a vydržte.
  • Ve stresové situace je dobré myslet pozitivně. U příkladu s tmou si můžete vymyslet nějaký směšný příběh, kde figuruje tma úplně směšně. U mužů to může být třeba že na vás ze tmy vyskočí nahatá ženská. Tím se uklidníte a možná i usmějete. Mozek se tedy bude soustředit trošku na něco jiného a udělá se vám lépe.
  • Pokud chcete porazit váš strach, musíte jít do toho přímo. Dělejte to, čeho se bojíte. Opakováním přesvědčíte mozek, že jde o běžnou životní situaci, které se není třeba bát. Za několik měsíců si budete jenom říkat, proč jste z toho dělali takovou vědu, když najednou na to ani nepomyslíte.

Zbavte váš svět nesmyslných fóbií a strachů, které vás akorát omezuji v jinak demokratickém světě.


Jaké jsou Vaše zkušenosti? Napište nám je..


Jméno *

Emailová adresa *