Nedostatek kvalitních pracovníků na online trhu

Posted on Červenec 21st, 2011 in Společnost by admin

Česká Republika se momentálně nachází v celkem dobré ekonomické situaci pokud se porovnáme s ostatními státy Evropy. Pořád je tu ale hromada nezaměstnaných, především vzdělaných studentů, kteří už vystudovali nebo kteří stále studují a hledají si různé brigády. Opravdu si myslíte, že tu je dostatek pracovních pozic pro lidi, kteří vylezou ze školy bez sebemenší praxe ? Vždyť tohle nemůže fungovat nikdy a nikde, pokud je vzdělaných studentů tolik, co v dnešní době. Udělat vysokou školu dnes zvládne i průměrný student, i kdyby měl studovat na nejlehčí vysoké škole v ČR. Klasická škola Vás nic moc nenaučí, jenom klasické memorování přiblblých řádků teorie. Tato teorie vznikla jenom proto, abyste se měli ve škole co učit. Prioritou totiž není málo a kvalitně, ale přehnaně a nekvalitně. Prostě se naučit, složit zkoušku a vymazat.


Takže tito vysoce vzdělaní ing. a mgr. jsou po studiu připraveni na učení se něčeho, co jim bude v zaměstnání platné. Ale to už je trošku pozdě ne ? Tito lidé už totiž potřebují ochutnat život, začít si ihned vydělávat, najít si bydlení a postavit se na vlastní nohy. To už je trošku pozdě na učení se něčeho užitečného. Nezbývá nic jiného než vzít každou práci, která se naskytne. Peníze jsou prostě potřeba. Tak jo, jste ing. a děláte v Tescu za kasou. Pokud jste dva a uskromníte se, můžete už bydlet sami. Pokud jste sami, tak se neuživíte, pořád tedy musíte bydlet u rodičů a tuto možnost také každý nemá. Z Tesca chodíte domů absolutně unavení a když spíte, tak Vám v uších zní cvakání pokladny a řev davu lidí. A příští den opět do práce. Čas na praktické vzdělání nebo návštěvy různých pohovorů už prostě není. Jste v „krysím závodě“, který bezvadně popsal Kiyosaki v knize Bohatý táta, chudý táta. Počet možností řešení už je opravdu málo a to záleží na situaci a prostředí, ve kterém se daný člověk nachází.

Udělali jste totiž jednu zásadní chybu. Šli jste s davem a úplně jste zapomněli přemýšlet o budoucnosti. Většina lidí studuje jen proto, aby nemuseli do práce. Odkládají si ochutnávku hořkého života, jenže za 5 let je to stejně potká. Budou starší, budou mít titul a nebudou mít práci. Pracovních pozic pro vysokoškoláky je zatraceně málo. Každý rok vystuduje přes 10 000 studentů s titulem a už se vidí, jak budou někde dělat managera. Opravdu si myslíte, že je firma tak pitomá, aby svěřila osud firmy do rukou čerstvého absolventa ? A představa, že si Vás na pohovru vyberou a zaučí, je opravdu přehnaná. Nevěřte tomu, že budete mít takové štěstí. Přesně to by se Vám líbilo, co ? Někoho, kdo nad Váma bude stát a učit Vás to, co pak budete dělat. To jste tak neschopní, že se neumíte něco pořádného a žádaného naučit sami v průběhu studia ? Máte na to 5 let. Můžete se učit cokoliv, co pak v životě uplatníte. Pomocí internetu a knížek si vyhledáte a naučíte cokoliv, tak proč jste tak líní ?

Přesně o tom to je, o lenosti. Spoléhat se na školské vzdělání a titul je opravdu chyba. Však takových lidí s titulem je hromada a každým rokem přibývají další. Proto udělejte jedno, je Vám přes 20 let, takže už musíte vědět, co Vás baví a co jednou chcete dělat. Začněte se to učit a pokud je možno, zkoušejte si i praxi. Třeba po 5ti letech studií zjistíte, že ani na pohovor nepůjdete a že si rozjedete živnost, a pak třeba vlastní podnik, protože už něco umíte. Hlavně se učte v oboru, po kterém je poptávka. Největší poptávka je jednoznačně v IT a na online trhu. Vědělo se to před 10ti lety a ví se to i teď. To je sice hezké, že chcete být managerem nadnárodní firmy, ale kde seženete potřebné zkušenosti ? Pokud nemáte ve firmě známého, tak Vás nepustí ani do dveří. Vyberte si obor, ve kterém se můžete postavit na vlastní nohy. Nakonec zjistíte, že práce na živnost má něco do sebe. Vše si spravujete sami a kolik si vyděláte závisí jen na Vás.

Největší poptávka je momentálně po programátorech. Nějaké firmy dokonce nabízí tučnou odměnu, pokud jim doporučíte kvalitního programátora. Ano, je třeba dodat, že kvalitního. Programátorů je totiž dost a i já bych se mohl naivně nazývat programátorem. Jenže programátorem není nikdo, kdo umí základy PHP nebo základy Delphi. Kvalitní programátor je člověk, který už naprogramoval větší aplikace sám, třeba eshop nebo nějaký portál. A co takový programátor potřebuje ? Když studuje na vysoké škole, určitě má notebook. Je na kolejích a má přístup k internetu. Může si udělat eshop pro sebe, a pak hotové řešení prodávat. Naučí se sám bez pomoci. Využije internetu a knížek. Je to tak snadné a až vystuduje, může jít dělat do firmy nebo na sebe. Ukáže hotové projekty a přijmou ho, pokud ne, dohodne si kšeft sám. Když bude hodně dobrý, sežene práci tak rychle, že si ani neužije postudijních prázdnin. A nástupní plat ? Tak třeba 40 000,- CZK, to je takový průměr. Když bude ve firmě déle, možná se vypracuje i na 60 000 – 70 000,- CZK. Když bude dělat na sebe a sežene si kšeft, vydělá si třeba i 100 000,- měsíčně, ale to už musí být i trochu obchodníkem, ale i takoví programátoři jsou. Taková práce Vás musí bavit, ale jsou i životní situace, kdy musíte dát nos dolu a přizpůsobit se poptávce.

To byl jeden příklad z mnoha. Poptávka je i po copywriterech, SEO expertech, graficích, analyticích atd… a to mluvím z vlastní zkušenosti, protože se v tomto oboru pohybuji. Co vím ale jistě je to, že Vás tento obor uživí. Na základní škole Vás naučili číst a psát. Můžete psat různé PR články nebo texty a také se uživíte. Co Vám brání se to naučit ? Nejtěžší je překonat lenost a odstranit si představy o tom, že budete sedět s nohama na stole v nějaké kanceláři. Když jsem hledal copywritera pro svoje weby, na FB jsem nesehnal nikoho a to spousta lidí teď hledala brigády. Nikdo se neozval. Ale trhat švestky, to by hned vzali. Tam je krásný profesní růst a hlavně plat. Pokud máte pocit, že musíte někam přijít, odmakat si hodiny a dostat peníze, tak jste zaspali dobu. Dneska si vyděláte prachy na internetu hezky ze židle a s volnou pracovní dobou, ale to se nesmíte bát hned každé nabídky, která se Vám naskytne. Snažte se vzdělávat a nebuďte líní, to je moje rada na závěr.

  1. Emcol
    21 Červenec 2011, 19:56

    Dobře jsi to napsal. Většina lidí jde ale prostě s davem a nenapadne je vůbec, že by se mohly vidat nějakou jinou cestou.

    O té lenosti je to také pravda, pracovitého člověka je hodně těžké najít.


Jaké jsou Vaše zkušenosti? Napište nám je..


Jméno *

Emailová adresa *